Siirry sisältöön

Nuorten toiveesta syntynyt sateenkaarisalkku lainattavissa Lahden pääkirjastosta

Pride-kuukautta juhlistava sateenkaarisalkku on nyt lainattavissa Lahden pääkirjastosta.

Sateenkaarisalkku lainataan ja palautetaan Lahden pääkirjastoon. Salkun voi lainata pääkirjaston aikuisten alueen asiakaspalvelusta pyytämällä sitä henkilökunnalta. Salkun laina-aika on 2 viikkoa.

Salkku sisältää tietoa, materiaaleja ja käytännön työkaluja kaikille, jotka haluavat ymmärtää paremmin sukupuolen ja seksuaalisuuden moninaisuutta. Se on materiaalipaketti kasvatus-, koulutus- ja nuorisoalan ammattilaisille, opiskelijoille sekä vanhemmille, isovanhemmille ja kummeille – kaikille, jotka haluavat ymmärtää sekä kohdata paremmin ja tehdä arjesta turvallisemman kaikille.

Salkku syntyi nuorten omasta toiveesta tukea ja kouluttaa heidän kanssaan työskenteleviä aikuisia. Sateenkaarisalkun ovat tehneet Vera Koskenheimo, Lahden Seta ry sekä Lahden kaupungin sateenkaarityöryhmän nuoret ja ohjaajat yhdessä Theatrum Olgan kanssa. Fyysisen salkun taiteilijoina ovat toimineet Remi Eskelinen ja Paula Ramis Sempere Lasse Kantolan ohjauksessa.

Kuvat: Otto Puusaari / Lahden kaupunginkirjasto