Tapahtumat for 6 toukokuun, 2026
Lahden Työpajan taidenäyttely Lahden pääkirjastolla
Lahden Työpajan taidenäyttely on nähtävillä Lahden pääkirjastossa, kirjaston aukioloaikoina 4.-29.5.2026.
Heinolan digiopastus lehtisalissa
Keskiviikkona 6.5.2026 klo 10 - 12 Heinolan kirjaston lehtisalissa, osoitteessa Virtakatu 1. Tietoteknistä opastusta puhelimen tai muun älylaitteen sekä tietokoneen käytössä. Kävijät opastetaan tulojärjestyksessä. Voit ottaa oman laitteen mukaan, tai ...jatka lukemista "Heinolan digiopastus lehtisalissa"
Henkilökohtaista digiopastusta Orimattilan kirjastossa
Keskiviikkoisin 14.1.-27.5.26 klo 12-13 Orimattilan kirjastossa henkilökohtaista, maksutonta digiopastusta ajanvarauksella. Yhden opastuksen kesto 30 minuuttia. Ajanvaraukset tiistaihin klo 16 mennessä joko orimattilan.kirjasto(a)orimattila.fi tai 044-781 3568.
Lahden kaupunginkirjasto jalkautuu Nastolan kirkonkylälle!
Keskiviikkona 6.5. klo 13-15 kirjasto jalkautuu Nastolan kirkonkylälle pop-up-tyyliin esittelemään palveluitaan. Pop-up-kirjastossa voit muun muassa saada tietoa kirjastopalveluista, antaa palautetta ja kertoa, mikä on sinun suosikkipalvelusi. Nastolassa kirjasto vierailee Marttilankulmassa ...jatka lukemista "Lahden kaupunginkirjasto jalkautuu Nastolan kirkonkylälle!"
Ikääntyvien yliopiston verkkoluento
6.5.2026 klo 14 - 16 Heinolan WPK-talolla (Kymenkartanonkatu 2) Taide kansakunnan peilinä – Ateneumin ja kansallisgallerian merkitys Ateneumin emeritajohtaja Marja Sakari Heinolan kaupunginkirjasto, Päijät-Hämeen kesäyliopisto ja Jyväskylän kesäyliopisto järjestävät syksyllä ...jatka lukemista "Ikääntyvien yliopiston verkkoluento"
Novellikoukku Kirjavat rivit goes Malski
Keskiviikkona 6.5. klo 17.00–18.00 pääkirjaston novellikoukku Kirjavat rivit jalkautuu Malskille. Kokoonnumme kerran kuussa keskiviikkoisin Kahvila Kahiwaan nauttimaan ääneen luetuista novelleista. Voit tulla mukaan oman käsityön kanssa tai vain kuuntelemaan. Novellikoukut toteutuvat yhteistyössä Kahiwa Malskin kanssa. Osallistujille on luvassa kahvitarjouksia, mutta paikalle voi tulla nauttimaan vain novelleista. Toukokuun tapaaminen on kevään viimeinen. Kahiwa Malski, Päijänteenkatu 9. ...jatka lukemista "Novellikoukku Kirjavat rivit goes Malski"
Kuohuva Eurooppa – Helena Petäistö Lahden pääkirjastossa
Keskiviikkona 6.5. klo 18 Lahden pääkirjaston auditoriossa Helena Petäistö on kokenut journalisti, tietokirjailija ja entinen Pariisin-kirjeenvaihtaja. Hänet tunnetaan ranskan kielen ja kulttuurin asiantuntijana sekä kansainvälisen politiikan toimittajana. Petäistöltä on ilmestynyt useita suosittuja tietokirjoja Ranskasta ja muiden eurooppalaisten valtioiden kulttuurista ja politiikasta. Kuohuva Eurooppa -luennollaan hän kertoo mukaansatempaavasti Euroopan ajankohtaisesta tilanteesta ulkoisten uhkien puristuksissa. Tapahtuma striimataan ...jatka lukemista "Kuohuva Eurooppa – Helena Petäistö Lahden pääkirjastossa"