Siirry sisältöön

Lahden kirjaston palvelut alakouluille

Lahden kirjaston palvelut alakouluille -esite (.pdf, ei saavutettava).

Jokaiselle luokka-asteelle on tarjolla oma kokonaisuus

  • kirjastonkäytön opastusta
  • kirjavinkkausta
  • mediakasvatustunteja
  • lukudiplomikirjoja
  • luokkasarjoja sekä kirjapaketteja toiveiden mukaan (tilaukset verkkolomakkeella: bit.ly/kirjakassipyyntö)

Kaikki vinkkaus- ja mediakasvatustunnit on mahdollista toteuttaa myös etänä Teamsin välityksellä. Varaukset ensisijaisesti sähköpostitse.

Katso myös verkosta löytyvä materiaalimme opetuksen tueksi: bit.ly/lahti-opetuksentueksi

Tiedustelut:

Pedagoginen informaatikko Tarja Rossi, tarja.rossi@lahti.fi, p. 044 416 3236.

Pedagoginen informaatikko Krista Tuominen, krista.tuominen@lahti.fi, p. 044 482 0870 


Vanhempainiltoihin

Lapset somemaailmassa

Puhutaan fiksusta somekäyttäytymisestä, kiusaamisesta ja tietoturvasta.

Varaukset: Marita Nuto, marita.nuto@lahti.fi tai 044 482 6429


Mitä lapsesi pelaa, ja miksi?

Tutustutaan pelikulttuuriin pelikasvatuksen näkökulmasta.

Varaukset: Anssi Vaalio, anssi.vaalio@lahti.fi tai puh. 044 416 4047


Lukeminen kannattaa!

Miten lapsena aloitettu lukuharrastus tukee koulunkäyntiä ja vaikuttaa läpi elämän?

Varaukset: Tarja Rossi, tarja.rossi@lahti.fi tai 044 416 3236


Alakouluikäisille

1. luokka

Kirjasto tutuksi

Tutustutaan kirjaston käytön perusasioihin mm. kirjojen käsittely, lainaus ja palautus (30-45min). Ota yhteyttä lähimpään kirjastoon tai kirjastoautoon.

Innostu lukemisesta -diplomikirjavinkkaus

Innostutaan tarinoista ja lukemisesta kolmessa vartissa!

Varaukset: Erja Hurri, erja.hurri@lahti.fi tai 044 018 7106 (lasten ja nuorten palvelut)

Kyllä lukeminen pelittää!

Valitsetko ruutuaikaa vai lukuaikaa? Kirjaston maskotti opastaa lukuharrastuksen alkuun.

Varaukset: Tarja Rossi, tarja.rossi@lahti.fi tai 044 416 3236


2. luokka

Miten löydän etsimäni?

Kirjastoaineiston sijaintiperiaate ja ikäkaudelle sopivien kirjojen esittely (45min). Ota yhteyttä lähimpään kirjastoon.

Hyppää kirjan kyytiin! -kirjavinkkaus

Huumoria, tietohippuja, vilun väristyksiä - kirjoja joka lähtöön

Varaukset: Tarja Rossi, tarja.rossi@lahti.fi tai 044 416 3236

Digihyvinvointi ja kaveritaidot -teematunti

Herätellään lapsia pohtimaan digihyvinvointia, digitaalisten laitteiden ja median käyttöä, ikärajoja sekä hyviä kaveritaitoja.

Varaukset: Krista Tuominen, krista.tuominen@lahti.fi tai 044 482 0870


3. luokka

Ota kirjasto haltuun!

Kokoelmien ja kirjaston palveluiden esittely (45min). Ota yhteys lähimpään kirjastoon.

Mitä lukisin? -kirjavinkkaus

Kulttuuriohjelmaan kaikille 3. luokille kuuluva kirjavinkkaus omalla koululla kannustaa lukuelämysten pariin. Varaukset perusopetuksen intran kautta https://lahti.sharepoint.com/sites/lahti-intranet-sivistys-perusopetus/SitePages/Kulttuuriohjelma.aspx

Vinkkarit: Terhi Karinen, Tuula Parkkola, Jarkko Suomalainen

Pelikasvatus -teematunti

Pelit: huviksi, hyödyksi vai haitaksi? Käydään läpi ikärajat, fiksut pelitavat ja löydetään myös pelaamisen riemu.

Varaukset: Anssi Vaalio, anssi.vaalio@lahti.fi tai 044 416 4047


4. luokka

Kerrataan opittua

Kirjastonkäytön perusasioiden kertaus (45min). Ota yhteys lähimpään kirjastoon.

Ota kirja kaveriksi -kirjavinkkaus

Tiinan timanttiset tärpit.

Varaukset: Tiina Linden, tiina.linden@lahti.fi tai 044 4163522 (kirjastoauton työhuone)

Lukutaidon tärkeys -teematunti

10 hyvää syytä ottaa homma haltuun ja monta vinkkiä siitä, miten se tehdään!

Varaukset: Hanna Hölttä, hanna.holtta@lahti.fi tai 044 482 0872


5. luokka

Löydä oma suosikkikirjasi!

Tiedonhaun perusasioiden kertaus ja kirjojen esittely (45min). Ota yhteys lähimpään kirjastoon.

Seikkailu kirjan sivuilla, valitse oma tarinasi -kirjavinkkaus

Varaukset: Angelika Nikkinen, angelika.nikkinen@lahti.fi tai 044 416 4447

Some ja minä -teematunti

Miten some vaikuttaa minuun ja miten minä voin vaikuttaa somessa muihin?

Varaukset: Marita Nuto, marita.nuto@lahti.fi tai 044 482 6429


6. luokka

Osaan jo

Opastettu vierailu kirjastoon ja kirjastonkäytön perusasioiden kertaus (45min). Ota yhteys lähimpään kirjastoon.

Mikä voisi olla sinun kirjasi? -kirjavinkkaus

Selvitä mikä olisi sinulle paras lukukokemus!

Varaukset: Angelika Nikkinen, angelika.nikkinen@lahti.fi tai 044 416 4447


Lautapelivinkkausta kaikille luokille

Vinkkaus sisältää erilaisten lautapelien esittelyä ja pelaamista. Vinkkauksen kesto määräytyy sen mukaan, paljonko aikaa pelaamiselle varataan, 30-45min. Ota yhteyttä ja kerro luokka-aste sekä oppilasmäärä.

Varaukset: Ville Jolanki, ville.jolanki@lahti.fi tai 044 416 3518