Siirry sisältöön

Lahden kirjaston palvelut alakouluille

Jokaiselle luokka-asteelle on tarjolla oma kokonaisuus

  • kirjavinkkausta
  • lukudiplomikirjoja
  • kirjastonkäytön opastusta
  • mediakasvatustunteja
  • luokkasarjoja sekä kirjapaketteja toiveitten mukaan

Kirjapakettien tilaus verkkolomakkeella: https://bit.ly/kirjakassipyyntö

Kaikki vinkkaukset ja mediakasvatustunnit on mahdollista toteuttaa myös etänä Teamsin välityksellä.

Varaukset ensisijaisesti sähköpostitse, etunimi.sukunimi@lahti.fi.

Voit käyttää myös verkosta löytyvää materiaaliamme: https://lastufinna.lahti.fi/2020/04/16/opettajille-etaopetuksen-tueksi/

Tiedustelut:

Pedagoginen informaatikko Tarja Rossi, tarja.rossi@lahti.fi, p. 044 416 3236.


Vanhempainiltoihin

Lapset somemaailmassa

Puhutaan fiksusta somekäyttäytymisestä, kiusaamisesta ja tietoturvasta.

Varaukset: Marita Nuto, marita.nuto@lahti.fi tai 044 482 6429


Mitä lapsesi pelaa, ja miksi?

Tutustutaan pelikulttuuriin pelikasvatuksen näkökulmasta.

Varaukset: Ville Jolanki, ville.jolanki@lahti.fi tai 044 416 4047


Lukeminen kannattaa!

Miten lapsena aloitettu lukuharrastus tukee koulunkäyntiä ja vaikuttaa läpi elämän?

Varaukset:

Tarja Rossi, tarja.rossi@lahti.fi tai 044 416 3236


Alakouluikäisille

1. luokka

Kirjasto tutuksi

Tutustutaan kirjaston käytön perusasioihin mm. kirjojen käsittely, lainaus ja palautus (30-45 min). Ota yhteys pääkirjastoon, lähikirjastoosi tai kirjastoautoon.

Innostu lukemisesta -diplomikirjavinkkaus

Innostutaan tarinoista ja lukemisesta kolmessa vartissa!

Varaukset: Elina Timonen, elina.timonen2@lahti.fi tai 044 4164404

Kyllä lukeminen pelittää!

Valitsetko ruutuaikaa vai lukuaikaa? Kirjaston maskotti opastaa lukuharrastuksen alkuun.

Varaukset: Tarja Rossi, tarja.rossi@lahti.fi tai 044 416 3236


2. luokka

Miten löydän etsimäni?

Kirjastoaineiston sijaintiperiaate ja ikäkaudelle sopivien kirjojen esittely (45min). Ota yhteys pääkirjastoon tai lähikirjastoosi.

Hyppää kirjan kyytiin! -kirjavinkkaus

Huumoria, tietohippuja, vilun väristyksiä - kirjoja joka lähtöön

Varaukset: Tarja Rossi, tarja.rossi@lahti.fi tai 044 416 3236

Some- ja tunnetaidot -teematunti

Käsitellään somekäyttäytymistä ja tunteita tarinan siivittämänä.

Varaukset: Krista Tuominen, krista.tuominen@lahti.fi tai 044 482 0827


3. luokka

Ota kirjasto haltuun!

Kokoelmien ja kirjaston palveluiden esittely (45 min). Ota yhteys pääkirjastoon tai lähikirjastoosi.

Mitä lukisin? -kirjavinkkaus

Kulttuuriohjelmaan kaikille 3. luokille kuuluva kirjavinkkaus omalla koululla kannustaa lukuelämysten pariin. Varaukset perusopetuksen intran kautta https://lahti.sharepoint.com/sites/lahti-intranet-sivistys-perusopetus/SitePages/Kulttuuriohjelma.aspx

Vinkkarit: Terhi Karinen, Tuula Parkkola, Jarkko Suomalainen

Pelikasvatus -teematunti

Pelit: huviksi, hyödyksi vai haitaksi? Käydään läpi ikärajat, fiksut pelitavat ja löydetään myös pelaamisen riemu.

Varaukset: Ville Jolanki, ville.jolanki@lahti.fi tai 044 416 4047


4. luokka

Kerrataan opittua

Kirjastonkäytön perusasioiden kertaus (45 min). Ota yhteys pääkirjastoon tai lähikirjastoosi.

Ota kirja kaveriksi -kirjavinkkaus

Tiinan timanttiset tärpit.

Varaukset: Tiina Linden, tiina.linden@lahti.fi tai 044 4163522 (kirjastoauton työhuone)

Lukutaidon tärkeys -teematunti

10 hyvää syytä ottaa homma haltuun ja monta vinkkiä siitä, miten se tehdään!

Varaukset: Tarja Rossi, tarja.rossi@lahti.fi tai 044 416 3236


5. luokka

Löydä oma suosikkikirjasi!

Tiedonhaun perusasioiden kertaus ja kirjojen esittely (45 min). Ota yhteys pääkirjastoon tai lähikirjastoosi.

Mielenkiintoisia kirjavinkkejä joka lähtöön

Ajan ja paikan ihmeelliset oikut - vauhtia, jännitystä sivukaupalla!

Varaukset: Katja Niemi, katja.niemi@lahti.fi tai 044 018 7106 (pääkirjaston asiakaspalvelu)

Some ja minä -teematunti

Miten some vaikuttaa minuun ja miten minä voin vaikuttaa somessa muihin?

Varaukset: Marita Nuto, marita.nuto@lahti.fi tai 044 482 6429


6. luokka

Osaan jo

Opastettu vierailu kirjastoon ja kirjastonkäytön perusasioiden kertaus (45 min). Ota yhteys pääkirjastoon tai lähikirjastoosi.

Mikä voisi olla sinun kirjasi? -kirjavinkkaus

Selvitä mikä olisi sinulle paras lukukokemus!

Varaukset: Angelika Nikkinen, angelika.nikkinen@lahti.fi tai 044 482 0870

Vapaat sanat -teematunti

Tutustutaan helppojen harjoitusten avulla luovaan kirjoittamiseen ja etsitään omaa tapaa ilmaista ajatuksia, tunteita ja kokemuksia (60 min).

Varaukset: Johanna Nurminen, johanna.nurminen@lahti.fi tai 044 416 3523


Muodonmuutoksia, 3-6-luokkalaisille

Luovaa kirjoittamista kielen oppimisen tueksi ja itsetunnon vahvistamiseksi S2 -oppilaille ja muille erityistä tukea tarvitseville. Kesto 2 x 45 min tai sopimuksen mukaan.

Varaukset: Johanna Nurminen, johanna.nurminen@lahti.fi tai 044 416 3523