Siirry sisältöön

Asiakaskoulutukset Lahden lähikirjastoissa

Opastukset

Lähikirjastojen mediapajat

keskiviikkoisin klo 15.00 - 17.00

Nastolan kirjasto

29.1, 26.2, 1.4, 29.4.

Launeen kirjasto

4.3, 1.4.

Mediapaja tarjoaa maksuttoman mahdollisuuden käydä kysymässä apua ja neuvoja tietotekniikan ja internetin käytössä kirjaston mediaohjaajilta. Paikalle voi tulla myös harjoittelemaan esimerkiksi e-kirjan lainaamista.

Ota mukaan oma tabletti, kannettava tietokone tai älypuhelin.

Paikalle voi tulla oman aikataulun mukaan.
Mediapaja on tarkoitettu aikuisille.

Ei ennakkoilmoittautumista.

Henkilökohtainen opastustunti
Kaipaatko enemmän tukea tietotekniikan ja älypuhelimen käytössä?

Voit varata henkilökohtaisen opastustunnin mediaohjaajalta. Ohjaus on kertaluonteinen ja maksimissaan tunnin kestoinen. Ohjaus pidetään haluamassasi lähikirjastossa.
Ota oma laite – tabletti, kannettava tai älypuhelin – mukaan opastukseen. Laitteen täytyy olla valmiiksi asennettu ja ehjä, rikkoutuneita
laitteita emme korjaa. Pankkiasiointiin ja maksuliikenteeseen liittyviä asioita kirjastohenkilökunta ei voi hoitaa.
Ota yhteyttä ajan varaamiseksi:

mediaohjaaja Sirpa Saareke p. 044 416 3777, sirpa.saareke@lahti.fi
mediaohjaaja Marita Nuto p. 044 416 3229, marita.nuto@lahti.fi
mediaohjaaja Erja Hurri p. 044 416 4378, erja.hurri@lahti.fi
mediaohjaaja Elina Timonen p. 044 416 4404, elina.timonen2@lahti.fi

Osuuspankin digiopastus

ma 16.3. klo 10-12 pääkirjasto, lehtisalin Opintotila (2 krs.)

ke 18.3. klo 10-12 Kärpäsen kirjasto

ke 25.3. klo 10-12 Launeen kirjasto

ke 1.4. klo 10-12 Renkomäen kirjasto

ma 6.4. klo 10-12 Nastolan kirjasto

ti 7.4. klo 10-12 Jalkarannan kirjasto

ke 8.4. klo 10-12 Liipolan kirjastopiste

Päijät-Hämeen Osuuspankin asiantuntijat opastavat oman laitteen peruskäytössä, sekä sähköisessä tunnistautumisessa, joka on avain moniin digitaalisiin viranomaispalveluihin. Ota mukaan oma mobiililaite ja pankkitunnukset! Osallistua voit oman aikataulun mukaan. Opastamme myös muiden pankkien asiakkaita mahdollisuuksien mukaan. Ei ennakkoilmoittautumista.

Wellamo-opiston Digivoimaa-klinikat 

Mukkulan kirjastossa joka toinen keskiviikko klo 10.00 - 12.00

22.1, 5.2, 19.2, 4.3, 18.3, 1.4, 15.4, 29.4, 13.5, 27.5.

Digivoimaa-klinikat ovat matalan kynnyksen tilaisuuksia, jonne kuka tahansa voi tulla kysymään itseään askarruttavia kysymyksiä digiaiheisiin liittyen. Voit tulla oman laitteen (älypuhelin, tabletti, kannettava) kanssa tai ilman. Lisätietoja: Wellamo-opisto: Olli Pirhonen, 050 433 4233 olli.pirhonen@alylaiteapu.fi, Petri Kiiskinen, 050 398 5869 petri.kiiskinen@wellamo-opisto.fi

Ei ennakkoilmoittautumista.

Mobiililaitteiden tietoturva -tietoisku

kesto 1h

ma 10.2.     klo 12.00 - 13.00 Nastolan kirjasto

to   13.2.     klo 10.00 - 11.00 Liipolan kirjasto

 Kirjaston mediaohjaajat kertovat ajankohtaista tietoa ja käytännön vinkkejä mobiililaitteiden tietoturvasta. Tietoisku on luentomainen, joten omaa laitetta ei tarvita. Tietoiskun jälkeen on mahdollista kysyä itseä askarruttavia asioita tietoturvasta. Ei ennakkoilmoittautumista.

Asiakaskurssit lähikirjastoissa

WhatsApp-alkeet

kesto 1x 2h, Liipolan kirjastossa

perjantaina 14.2. klo 10.00 - 12.00

Ilmoittautuminen Liipolan kirjastoon: liipola.kirjasto@lahti.fi puh. 044 416 3514

 Kurssilla käydään läpi ilmaisen WhatsApp-viestipalvelun peruskäyttö. Kurssilla tarvitset oman älypuhelimen. Huolehdithan, että puhelimeesi on valmiiksi asennettu WhatsApp -sovellus.

Kurssi edellyttää älypuhelimen peruskäytön hallintaa

 

Asiakaskoulutuksia järjestetään myös Lahden pääkirjastossa.